بهسازی زمین با استفاده از مصالح ژئوسنتتیک

بهسازی زمین استفاده از تکنیکی هایی برای مهندسی کردن خاک زمین موجود و بهبود ویژگی های ژئوتکنیکال آن است. این تکنیک ها زمانی استفاده می شوند که رفتار خاک بستر و / یا لایه های زیرین خاک جوابگوی نیازمندی های طراحی سازه نباشد. روش های بسیاری برای بهسازی بستر وجود دارد که یکی از سریع ترین و ارزان ترین آن ها استفاده از مصالح ژئوسنتتیک است.

 
Geosynthetics3
 
واحد ژئوسنتتیک شرکت عمران سازه کاشیگری

شرکت عمران سازه کاشیگری از سال 1396 در زمینه ی تامین مصالح ژئوسنتتیک و بهسازی زمین با استفاده از این مصالح فعالیت می کند. تیم فنی و اجرایی این شرکت در زمینه ی انواع روش های بهسازی زمین دانش، تخصص و تجربه ی بالایی داشته و بخش بازرگانی شرکت نیز توانایی تامین انواع مصالح ژئوسنتتیک شامل زهکش عمودی پیش ساخته (PVD)، ژئوگرید، ژئوتکستایل، ژئوممبران، ژئوسل و غیره از تولید کنندگان داخلی و خارجی را دارد.

ژئوسنتتیک چیست؟

بطورکلی ژئوسنتتیک ها به مصالحی گفته می شوند که از جنس پلیمر می باشند و کاربرد مهندسی دارند. کلمه ژئوسنتتیک از دو بخش ژئو و سنتتیک ساخته شده ‌است. از کلمه ژئو در مواردی استفاده می‌شود که مربوط به زمین باشد و سنتتیک، در مورد موادی استفاده می‌شود که ساخته دست بشر باشند.

شاخه های ژئوسنتتیک ها

ژئوسنتتیک ها به دسته های زیرتقسیم بندی می شود: زهکش های عمودی پیش ساخته (PVD)، ژئوگریدها، ژئوتکستایل ها، ژئونت ‌ها، ژئوممبران ها، ژئوسنتتیک با پوشش رسی، ژئوپایپ ها، ژئوسل ها، ژئوفوم ها و ژئوکامپوزیت‌ ها.
هرکدام از این گروه ها دارای خصوصیات مخصوص به خود هستند و با توجه به همین خصوصیات در کارهای مختلفی از آنها استفاده می‌شود.

 
Geosynthetics Types2
 
عملکرد ژئوسنتتیک ها

بطور کلی عملکرد ژئوسـنتتیک ‌ها به دو بخـش عملکرد مکانیکی وهیدرولیکی تقسیم می‌گردد:
- عملکرد مکانیکی: عملکرد مکانیکی ژئوسنتتیک‌ها اصولاً سبب افزایش پارامترهای مکانیکی خاک می‌گردد. عملکردهایی نظیر جداسازی، تسلیح و حفاظت.
- عملکرد هیدرولیکی: عملکرد هیدرولیکی ژئوسنتتیک ها شامل عملکردهایی نظیر فیلتراسیون، زهکشی و آببندی می باشند.

 
Geosynthetics Function
 
بهسازی زمین با استفاده از زهکش عمودی پیش ساخته (PVD)

بهسازی و تحکیم خاک نرم با استفاده از زهکش عمودی پیش ساخته (PVD) یک روش معمول در مهندسی عمران به شمار می آید که از دهه ی 1980 میلادی به صورت گسترده در کشورهای بسیاری اجرا می شود. در کشور عزیزمان ایران، شرکت عمران سازه کاشیگری تنها مجری تخصصی اجرای PVD به شمار می آید.

 
Print
 
زهکش عمودی پیش ساخته (PVD) چیست؟

زهکش عمودی پیش ساخته یا پی وی دی که در انگلیسی به آن Prefabricated Vertical Drain (PVD) یا Wick Drain گفته می شود متشکل از یک هسته پلاستیکى و دو لایه ژئوتکستایل به عنوان فیلتر مى باشد که به منظور افزایش سرعت تحکیم در خاك هاى با قدرت زهکشى کم مورد استفاده قرار مى گیرد. با تشکیل و افزایش اضافه فشار آب حفره اى به دلیل فشار بار اعمالى، جریان آب به صورت جانبى به نزدیکترین زهکش جریان مى یابد و به سطح زمین منتقل مى شود و سبب افزایش نشست تحکیمى در خاك مى گردد. پی وی دی ها سبب کوتاه تر شدن مسیر زهکشى و کاهش زمان پیش بارگذارى مى شوند.

 
PVD
 

دو جزء تشکیل دهنده ی PVD عملکردهای زیر را دارند:
- هسته یک مسیر طولی جریان جهت زهکشی آب را فراهم می کند.
- ژئوتکستایل (لایه فیلتر) عملکرد فیلتراسیون رو فراهم می آورد بدین صورت که اجازه عبور آب را می دهد ولی اجازه عبور ذرات خاک را نمی دهد.روش اجرای زهکش عمودی پیش ساخته (PVD)
 
Installation
 
مزایای زهکش عمودی پیش ساخته (PVD)

1. بهم زدن کم و اختلال حداقلى در لایه هاى خاك
2. زهکشى آب تضمین شده
3. زمان تحکیم کم به دلیل فاصله کم بین زهکش ها
4. هیچ آبى در طى فرایند نصب نیاز نیست.
5. مقرون به صرفه ترین روش بهسازي خاك

 
Differences2
 
کاربردهای زهکش عمودی پیش ساخته (PVD)

1. بهسازى و تحکیم بستر مخازن، پالایشگاه ها، جاده ها، راه آهن، بندرگاه ها، فرودگاه ها و ...
2. مناسب در پروژه هاى استحصال زمین از دریا
3. کاهش پتانسیل روانگرایى

ماشین آلات جهت اجرای PVD

این شرکت با دارا بودن سه دستگاه PVD کوب و سه دستگاه دریل واگن تنها مجری تخصصی اجرای PVD در ایران به شمار می آید.

 
PVD Rig 3
 
ویژگی های دستگاه پی وی دی کوب

1. سرعت اجراى بالا: به طورى که هر دستگاه در یک روز به طور میانگین بیش از 5000 متر طول PVD نصب می کند.
2. قابلیت نصب PVD تا عمق 30 متر.
3. قابلیت مانیتور کردن نصب با کمک دستگاه داراى سنسور اتوماتیک.
4. نیروى پیش رانش به صورت فشارى و ویبره (Push + Vibration force).
به علاوه، در زمین هایى که خاك بسیار متراکم (SPT زیاد) باشد و یا بستر اجراى PVD کوبی به وسیله روش هایى نظیر تراکم دینامیکى متراکم شده باشد، ابتدا با استفاده از دریل واگن پنوماتیک پیش حفارى (Preboring) صورت مى گیرد، سپس با استفاده از دستگاه PVD کوب مصالح PVD در زمین نصب مى گردند.

پیش بارگذاری (Preloading)

پیش بارگذاري، بارگذاري موقتی است که در محل احداث راه ها و سازه ها به منظور اصلاح خاك هاي زیرسطحی اعمال می شود. در روش پیش بارگذارى بر روى محدوده طرح بارگذارى شده و فرصت کافى داده مى شود تا خاك تحکیم پیدا کرده و مقاوم شود. وقتی که لایه رسی عادي تحکیم یافته با قابلیت فشردگی زیاد درعمق محدودي از سطح زمین قرار گرفته باشد، استفاده از پیش بارگذاري براي حذف نشست هاي بعد از احداث قابل توصیه می باشد. البته می توان با نصب زهکش هاى عمودى پیش ساخته در زمین، سرعت تحکیم را بالا برد.

 
Preloading
 
ماشین آلات جهت پیش بارگذاری

شرکت عمران سازه کاشیگرى در راستاى اجراى طرح هاى توسعه اى و اهداف بلند مدت استراتژیک خود و همچنین به جهت بکارگیرى ماشین آلات در پروژه هاى خاکریزى و پیش بارگذارى داراى بیش از 200 دستگاه ماشین آلات سنگین و نیمه سنگین و بیش از 100 دستگاه ماشین آلات سبک و تجهیزات عمرانى بوده و بهره بردارى صحیح، نگهدارى و تعمیر ماشین آلات و تجهیزات را در اولویت فعالیت هاى خود قرار داده است.
پروژه های اجرا شده ی در زمینه ی بهسازی زمین با استفاده از مصالح ژئوسنتتیک

- عملیات بهسازی زمین بوسیله ی اجرای زهکش عمودی پیش ساخته (PVD) و پیش بارگذاری جهت آماده سازی زمین برای ساخت مخازن نفتی در شهرستان جاسک
- اجرای عملیات تحکیم بستر محدوده ی پل شط آزاد راه کنار گذر جنوبی تهران (تالاب صالحیه) به روش زهکش عمودی پیش ساخته (PVD)
- دیوار MSE در پروژه ی تقاطع غیر همسطح اسکله ی شهید رجایی با استفاده از ژئوگرید.