کارخانه قیر امولسیون

معرفی کارخانه

عمران سازه کاشیگری در راستای فعالیت اصلی خود و با هدف ارتقاء کیفیت پروژه های راه سازی در سال 1397 مبادرت به احداث کارخانه تولید قیر امولسیون در شهرک صنعتی خلیج فارس واقع در شهر بندرعباس کرد و آمادگی خود را جهت تامین نیاز پروژه های عمرانی در سطح کشور اعلام نمود. به منظور اطمینان از کیفیت عالی محصولات، این شرکت یکی از به روزترین دستگاه های تمام اتوماتیک تولید امولسیون را از Massenza ایتالیا خریداری کرده و با استفاده از تجارب کارشناسان شرکت Massenza اقدام به راه اندازی کارخانه و آموزش پرسنل نموده است. این واحد تولیدی دارای پروانه بهره برداری از وزارت صنعت، معدن و تجارت، گواهینامه ی فنی از مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و در سامانه سبا وزارت راه و شهرسازی به ثبت رسیده است.

قیر امولسیون :

یکی از متدهای مایع کردن قیر این است که آن را در آب به حالت امولسیون در آوریم. هدف اصلی از امولسیون کردن قیر به دست آوردن محصولی است که بتوان آن را بدون نیاز به گرم کردن مورد استفاده قرار داد. در زمان استفاده از قیر امولسیون، آب موجود در آن به وسیله ی بخار شدن و یا به واسطه طبیعت شیمیایی ماده ای که امولسیون روی آن پاشیده می شود از قیر جدا شده که به این پروسه شکسته شدن گفته می شود. سرعت شکست امولسیون، عملکرد رفتاری آن و در نتیجه، کاربردی که برای آن مناسب تر است را مشخص می کند.

کاربردهای قیر امولسیون :
پرایم کُت

پرایم کت یک لایه قیر است که بر روی یک سطح بیس دانه بندی شده اجرا می شود. هدف از استفاده پرایم کت موارد زیر است:
پوشاندن و چسباندن دانه های روی سطح بیس
سخت کردن و محکم کردن سطح
ضد آب کردن سطح
پر کردن فضاهای خالی سطح بیس
ایجاد چسبندگی بین بیس و لایه ی روسازی
برای این که پرایم کت معیار های بالا را برآورده سازد، می بایست قادر باشد که به مصالح بیس نفوذ کند. بنابراین از امولسیون های دیر شکن استفاده می شود. رایج ترین نوع امولسیون برای پرایم کت امولسیون کاتیونی دیرشکن CSS-1 می باشد.

 
تَک کُت

تک کت اسپری یک لایه ی نازک از قیر امولسیون است که به منظور ایجاد چسبندگی بین یک لایه قدیمی جاده و یک لایه ی جدید اجرا می شود. تک کت باید قادر باشد قبل از شکسته شدن به تمام ترک های سطح نفوذ کند اما در عین حال باید این عمل با سرعت انجام شود تا اجازه دهد روسازی جدید سریع اجرا گردد. پرکاربردترین نوع امولسیون برای تک کت امولسیون کاتیونی زودشکن CRS-1 می باشد.

فوگ سیل

فوگ سیل مشابه تک کت می باشد اما به عنوان روشی برای بهبود کیفیت سطح جاده استفاده می گردد و جهت آماده سازی برای اجرای یک لایه دیگر کاربرد ندارد.

 
چیپ سیل

چیپ سیل یک پروسه ی بسیار مقرون به صرفه جهت بهبود بافت و درزگیری ترک های کوچک در سطح جاده ی در حال فرسایش است. این روش همچنین مشکلات کوچک پروفیل جاده را اصلاح کرده اما بهبود ساختاری به آن نمی دهد. برای این متد استفاده از قیر امولسیون کاتیونی زود شکن CRS-1 پیشنهاد می گردد. در این تکنیک قیر امولسیون گرم (60 درجه) بر روی سطح جاده اسپری می شود و فورا یک لایه ی شن به ضخامت یک سنگ دانه بر روی امولسیون شکسته نشده پخش شده و پس از متراکم سازی توسط غلتک چرخ لاستیکی، سطح اجرا شده جارو می شود.

اسلاری سیل

اسلاری سیل ترکیبی است از شن، آب، قیر امولسیون و سیمان که توسط دستگاه مخصوصی ترکیب و به صورت لایه ای نازک بر روی سطح آسفالت موجود اجرا می شود. اسلاری سیل ترک های کوچک ایجاد شده بر روی سطح جاده را پر می کند و عمر آن را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

 
میکروسرفیسینگ

میکروسرفیسینگ تکنیکی مشابه اسلاری سیل می باشد با این تفاوت که امولسیون مورد استفاده در میکروسرفیسینگ از نوع اصلاح شده پلیمری است، از شن با دانه بندی بزرگتری استفاده می گردد و به صورت لایه ی بزرگتری اجرا می شود.

آسفالت سرد

یکی از بزرگترین استفاده های قیر امولسیون تولید آسفالت سرد می باشد. آسفالت سرد در دمای محیط تولید می شود گرچه در برخی روش ها می توان از امولسیون گرم شده حدود 60 درجه سانتی گراد استفاده کرد. جهت تولید آسفالت سرد شن با نسبت دانه بندی مناسب را با میزان مشخص و کنترل شده ای از آب خیس کرده و سپس قیر امولسیون را به آن اضافه و میکس می کنیم. امولسیون مورد استفاده در آسفالت سرد از نوع دیر شکن می باشد.

 
آسفالت بازیافتی سرد

از امولسیون های دیر شکن و کند شکن می توان برای تولید آسفالت سرد بازیافتی استفاده کرد.

تحکیم خاک و کنترل گرد و خاک

استفاده از قیر امولسیون روشی بسیار موثر برای مستحکم کردن جاده ها و محوطه های خاکی و جلوگیری از ایجاد گرد و خاک است. امولسیون مورد استفاده برای این کاربرد از نوع دیرشکن و کند شکن می باشد.

مالچ پاشی

از قیر امولسیون می توان برای مستحکم کردن خاک های سست که در معرض فرسایش قرار دارند استفاده و بستری را فراهم نمود که به بذر گیاهان در این مناطق اجازه ی رشد داده و به راه حلی پایدار برای مقابله با فرسایش خاک دست یافت.

کنترل کیفیت :

کنترل کیفیت بخش جدایی ناپذیر فرایند تولید در هر واحد صنعتی می باشد. به دلیل اهمیت بخش تحقیق و توسعه و حصول اطمینان از کیفیت محصولات ، واحد آزمایشگاه در محل کارخانه تجهیز شده و کارشناسان زبده ی این شرکت با انجام تمامی آزمایشات لازم مطابق با استانداردهای ASTM سعی بر آن دارند که محصولات نهاییدقیقا مطابق با استانداردهای روز دنیا و متناسب با نیازهای پروژه های شما باشد.

مزایای قیر امولسیون در مقایسه با قیر محلول :
- استفاده آسان به دلیل ویسکوزیته ی پایین در دمای عادی
- کاهش خطر آتش سوزی
- دوستدار محیط زیست به دلیل استفاده از آب به جای نفت سفید
- عدم نیاز به تجهیزات گرم کننده که باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می شود.
- قابل استفاده با سنگ دانه های سرد و یا گرم ، خشک و یا مرطوب
برای مشاهده اطلاعات بیشتر می توانید کاتالوگ ما را مطالعه کنید